Możesz urodzić zdrowe dziecko

Nowotwór w ciąży nie musi oznaczać konieczności wyboru między Twoim życiem a życiem Twojego dziecka. Współczesna medycyna umie już z nim walczyć! Są ludzie, którzy świetnie się na tym znają i chętnie ci pomogą.

Niestety nadal około ¾ kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano nowotwór słyszy, czasem wielokrotnie, że powinny usunąć ciążę i dopiero wtedy poddać się leczeniu. Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie onkologów leczących takie kobiety pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii. W ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko.

Rozmowa z lekarzami Szpitala Św. Rodziny

Polecamy program Boskie Matki fundacji Rak’n’Roll, który jest specjalną pomocą dedykowaną kobietom w ciąży chorym na raka. Magdalena Prokopowicz, założycielka Fundacji Rak’n’Roll, sama miała problem taki jak Ty, a teraz Fundacja pomaga kobietom w podobnej sytuacji.

Kiedyś Magdalena Prokopowicz powiedziała:
Ani razu nie pomyślałam o usunięciu ciąży, nawet przez sekundę. Chociaż namawiali mnie do tego wszyscy lekarze. I w Polsce, i za granicą. Wszędzie słyszałam, że bezwzględnie powinnam usunąć ciążę, że nie ma innego wyjścia. W czasie tych strasznych wizyt miałam w głowie tylko jedną myśl: „Muszę szukać dalej”. (…) Miałam dziwną pewność, że za chwilę otworzą się jakieś drzwi. („Magda, miłość i rak” – A. Mrowińska; Wyd. Zwierciadło)

Oni wiedzą jak pomóc, bo w tej materii są specjalistami. Ciąża i rak są do pogodzenia. W ciąży można leczyć się onkologicznie, chorując na raka można urodzić zdrowe dziecko. Boskie Matki to pomoc w dostępie do najlepszych ekspertów (onkologów, ginekologów). Więcej na temat projektu oraz kontakt do fundacji znajdziesz tutaj.