Strata dziecka

Czekałaś, marzyłaś, planowałaś, zdążyłaś pokochać…

Jak ująć to wszystko w kilku słowach? Chcielibyśmy Ci powiedzieć, że wiemy co czujesz, ale nie wiemy. Nikt nie wie.
W tej chwili najważniejsze, żebyś nie była ze swoim bólem sama. Zastanów się z kim możesz porozmawiać, komu się wypłakać, kto Cię wysłucha.
Zawsze możesz zadzwonić do nas na Telefon dla Mamy

czytaj więcej

Nie ukrywaj emocji

Nie wstydź się okazywać emocji, płacz, krzycz, przeklinaj. To ważne, dlatego że ból zepchnięty gdzieś w głąb może kiedyś niespodziewanie wybuchnąć ze zdwojoną siłą.
Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić światu, że sama dasz sobie radę. Jeśli jest Ci źle i nic nie przynosi ukojenia, jeżeli czujesz, że nie masz już sił dalej walczyć, pozwól sobie pomóc. Dobrze jest niekiedy poszukać wsparcia u kogoś „z zewnątrz”. Na naszej stronie znajdziesz kontakt do specjalistów prowadzących terapię po stracie dziecka. (TUTAJ)

Formalności

W tym czasie trudno poradzić sobie z własnymi myślami, a co dopiero z formalnościami urzędowymi. Dlatego jeśli to tylko możliwe poproś kogoś bliskiego, by pomógł Ci załatwić niezbędne formalności związane z pogrzebem, urlopem macierzyńskim czy zasiłkiem pogrzebowym, który Ci przysługuje. Szczegóły dostępne są na naszej stronie: (TUTAJ)

Nie uciekaj

Nie chcesz już czuć tego wszechogarniającego bólu, pustki, tęsknoty. To oczywiste. Jednak ucieczka np. w pracę czy używki może być złudna i niebezpieczna. W rzeczywistości to tylko opóźnianie konfrontacji z rzeczywistością. Im dłużej trwasz w tym stanie, tym dłużej cierpisz, bo przecież ostatecznie i tak przeżywasz stratę.

Teraz, w tym najtrudniejszym czasie staraj się unikać osób, które nie są w stanie zrozumieć Twojego cierpienia, które bezmyślnie powtarzają, że nic takiego się nie stało, że możesz jeszcze mieć dzieci. A przecież COŚ się stało – odeszło Twoje dziecko. Nie ma znaczenia, jak było ono małe. Strata dotyczy kogoś bardzo Ci bliskiego. Ważne jest by przeżycie żałoby po stracie przebiegało we właściwy sposób i we właściwym tempie. Z perspektywy czasu sama docenisz, jak ważne jest przejście poszczególnych etapów pożegnania się z dzieckiem.

Wszystkie materiały na stronie powstały z zachowaniem staranności, rzetelności i zostały pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów. Dokładamy wszelkich starań aby pomóc potrzebującym, proponując im miejsca gdzie mogą otrzymać kompleksową pomoc psychologiczną, medyczną, prawną czy socjalną. Jednocześnie Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za działania i konsekwencje działań osób, które zgłosiły się po pomoc ani za działania innych organizacji. Strona i telefon nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani terapii psychologicznej.